Фонд Север

Подробна информация

Представяне

От 2018 г. „Регионален фонд за градско развитие“ АД управлява „Фонд за градско развитие за Северна България“ (ФГР Север) по силата на подписано оперативно споразумение с Фонда на фондовете. В рамките на първия инвестиционен цикъл до края на 2023 г. бяха финансирани 46 проекта с публичен ресурс в размер на 114 млн. лева, който бе допълнен със съфинансиране в размер на 94 млн. лева, предоставено от Банка ДСК АД и ОТП Лизинг ЕООД.

Очаквано, от септември 2024 г. стартира процесът по реинвестиране на средствата по ФГР Север, които се погасяват от вече завършени и функциониращи проекти. За периода до 2031 г. Фондът ще продължи да финансира нови проекти с атрактивни ценови условия с участие до 59% от необходимия заемен ресурс, като останалите 41% се осигуряват при пазарни условия от „Банка ДСК“ АД и „ОТП Лизинг“ ЕООД.  

Допустими сфери на подкрепа с рециклирани средства на ФГР Север са:

  • Инвестиции в зони с потенциал за икономическо развитие;
  • Развитие на екологичен и устойчив градски транспорт;
  • Подобряване на качеството на градската среда;
  • Развитие на спортна инфраструктура;
  • Развитие на културна инфраструктура;
  • Инвестиции в образователна инфраструктура;
  • Инвестиции в здравна и социална инфраструктура;
  • Повишаване на енергийната ефективност на сгради;
  • Дейности за насърчаване на устойчиви форми на туризъм.

През периода на реинвестиране средствата следва да бъдат разпределени по проекти на територията на следните общини: Видин, Плевен, Русе, Велико Търново, Варна, Враца, Ловеч, Лом, Монтана, Троян, Габрово, Горна Оряховица, Севлиево, Разград, Свищов, Силистра, Добрич, вкл. община Добричка, Търговище, Шумен.

Проекти свързани с развитие на здравна инфраструктура, енергийна ефективност на жилищни сгради, туризъм, икономически зони, устойчива мобилност могат да се финансират на територията на всички общини в Северна България.

Кредитирането от ФГР Север се извършва при преференциални ценови параметри и с матуритет достигащ 20 години, което дава възможност за реализиране на проекти с висока обществена значимост, които трудно биха били финансирани чрез традиционните банкови условия. От всеки проект се очаква да генерира положителни нетни парични потоци, които да осигурят редовното обслужване на кредита.

Заемите са насочени към широк кръг потенциални крайни получатели като общини и общински предприятия, частни фирми, публично-частни партньорства и физически лица.

Допълнителна информация можете да откриете в Поканата за представяне на проектни предложения и Принципите за управление на Фонда.