„Регионален фонд за градско развитие” АД (Фондът) управлява финансовия инструмент „Фонд за градско развитие“, насочен към инвестиции в градовете от Северна България (ФГР Север), по силата на Оперативно споразумение от 20.09.2018 г., подписано с „Фонд мениджър за финансови инструменти в България” ЕАД. Инструментът е структуриран със средства от Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 (ОПРР), предоставени чрез Фонд на Фондовете, за подпомагане с дългово финансиране при преференциални условия на проекти в съответствие с целите на ОПРР.
В първия инвестиционен цикъл до 31.12.2023 г. Фондът успешно реализира мандата си като финансира 46 проекта с публичен ресурс в размер на 114 млн. лева, който бе допълнен със съфинансиране в размер на 94 млн. лева, предоставено от „Банка ДСК“ АД и „ОТП Лизинг“ ЕООД.
В началото на септември 2024 г. „Регионален фонд за градско развитие“ АД и „Фонд мениджър за финансови инструменти в България“ ЕАД (Фонд на фондовете) подписаха допълнително споразумение, с което се дава начало на цикъла на реинвестиране на средствата, възстановени от вече завършени проекти, финансирани в рамките на първия цикъл на инвестиране.
В тази връзка стартира процес по набиране и оценка на проектни предложения, като разполагаемият ресурс следва да се реинвестира в срок до 31.12.2031 г.
Финансирането е с разширен териториален и секторен обхват и е насочено към проекти на фирми, общини и държавни структури, както и на публично-частни партньорства.
Средствата на ФГР Север се предоставят под формата на нисколихвени заеми с максимален срок на погасяване до 20 год., което позволява осъществяване на проекти с икономически потенциал и значимост за общността. Палитрата финансови продукти, с които Фондът разполага, включва: инвестиционни кредити, кредити за оборотни нужди (в т.ч. за ДДС); финансов лизинг за юридически лица.
Фокусът на Фонда е насочен към финансиране на проекти, решаващи проблеми на градската среда, развиващи здравната, културната, спортната, социалната и образователната инфраструктура, икономическите зони и стимулиращи регионалния туризъм и енергийната ефективност в сгради, доколкото тези проекти са съвместими с целите на Оперативната програма, правилата за прилагане на режимите за държавна помощ и отговарят на критериите за финансиране.
Допустими сфери на подкрепа с рециклирани средства на ФГР Север са:
- Инвестиции в икономически зони и инфраструктура, свързана с бизнеса и предприемачеството;
- Развитие на екологична и устойчива мобилност (вкл. транспортна и улична инфраструктура);
- Подобряване на качеството на градската среда (вкл. обществени паркинги, пазари, паркове и др.);
- Развитие на спортна инфраструктура за масов спорт;
- Развитие на културна инфраструктура;
- Инвестиции в образователна инфраструктура;
- Инвестиции в здравна и социална инфраструктура;
- Повишаване на енергийната ефективност на сгради;
- Дейности за насърчаване на устойчиви форми на туризъм.
През периода на реинвестиране средствата могат да бъдат разпределени по проекти на цялата територия на следните общини: Видин, Плевен, Русе, Велико Търново, Варна, Враца, Ловеч, Лом, Монтана, Троян, Габрово, Горна Оряховица, Севлиево, Разград, Свищов, Силистра, Добрич, вкл. община Добричка, Търговище, Шумен.
Проекти, свързани с развитие на здравна инфраструктура, енергийна ефективностсгради, туризъм, икономически зони, устойчива мобилност могат да се финансират на територията на всички общини в Северна България.
Основните изисквания към проектите са:
- Съответствие с целите на ОПРР;
- Значимост по отношение на социално, естетическо и икономическо въздействие;
- Съответствие с общинските, секторните и национални стратегическите документи;
- Подходяща степен на проектна готовност;
- Потенциал за генериране на приходи, цялостна устойчивост и икономическа жизнеспособност;
- Съответствие с целите на Инвестиционната политика на Фонда;
- Обществена подкрепа и съответствие с градския дух;
- Мотивиран и компетентен спонсор и управленски екип на проекта;
- Допустимост съгласно приложимите режими на Държавна помощ.
Инвестициите, обект на финансиране, не трябва да са физически завършени или изцяло осъществени към датата на подаване на заявлението за финансиране.
Допълнителна информация относно допустимите инвестиции с рециклирани средства по ФГР Север, възможните видове финансови продукти, приложимите режими на държавна помощ, както и за индикативните фази при подбор и одобрение на проекти, се съдържа в Принципи за управление на ФГР Север, публикувани на следния линк.
Проектните предложения ще бъдат разглеждани по реда на постъпването им, до изчерпване на разполагаемия финансов ресурс.
Кандидатите за финансиране следва да попълнят и представят във Фонда искане за финансиране, вкл. бизнес план или еквивалентен документ, както и други допълнителни документи, които могат да бъдат изискани от Фонда при разглеждане на проекта. Всички желаещи да подадат проектни предложения за финансиране с ресурс от ФГР Север могат да го направят на електронен адрес: office@jessicafund.bg или на адрес: гр. София, ул. „Княз Александър I“ № 6, или да осъществят контакт с екипа на Фонда.