Град Габрово е разположен в централната част на страната. В посока юг градът заема билото на Средна Стара планина, а в посока север – ридовете и платата на Предбалкана покрай горното течение на река Янтра. През територията на Габрово преминават два Паневропейски коридора – VII и IХ. Програмите на ЕС за регионална свързаност предвиждат включването на нови отсечки – СЦР – автомагистрала „Хемус“: път „І-2“ (Русе – Шумен) и път „I-5“ (Русе – Велико Търново).
Градът възниква през периода на Втората Българска държава. По време на Възраждането Габрово е образователен, духовен, занаятчийски и търговски център. Символ на града е сградата на Априловската гимназия (1872 г.), която е превърната в музей на образованието (от 1974 г. – до днес), чийто статут е от национално значение. На територията на града е било открито първото българско светско училище (1835 г.), както и едно от първите средни технически училища. Сградите на Културния дом, Общината, Областната администрация, зала „Орловец” са сред архитектурните символи на града от социалистическо време. Постоянни експозиции, свързани със занаятчийския и търговски живот в региона от епохата на Възраждането, могат да се видят в близките резервати “Етъра” и село Боженци.
В културен нематериален план градът се слави като “столица на хумора”. Този имидж се развива от общината посредством множество събития, представени в богатия културен календар на града.
Девизът на град Габрово гласи: “Труд и постоянство”.
Визията, заложена в ОПР на Община Габрово за периода 2014 – 2020 г., е: “Община Габрово, зелена и иновативна, отворена към хората, с благоприятна среда за бизнес и инвестиции”.
В икономически план индустрията заема дял от 46. 06%, сектор услуги: 42.94%, а аграрният сектор заема едва 4.144%.