Бургас е най-големият град в Югоизточна България, а с площта си от 253,644 km² е и един от най-големите в страната. Към 31.12.2013 година населението е 199 364 жители и по този показател е четвъртият по големина град в страната. Бургас е най-важният икономически, транспортен, административен и културен център в Югоизточна България. Градът е административен център на едноименната община и област, както и седалище на регионални и национални институции.
Безработицата в града е 11.50%, а коефициентът на заетост – 46.80%.
Близостта до морето и благоприятните условия за живот в плодородната бургаска равнина са привлекли хората към териториите на днешен Бургас още в древността. Уникални археологически открития свидетелстват за хилядолетната история на региона – древни селищни могили от епохата на неолита, тракийски светилища и гробници, останки от римски градове, византийски и средновековни крепости, архитектурни резервати, етнографски комплекси, църкви и манастири.
В района на Бургас са се водили едни от големите битки на български ханове с Византийската империя. Победите на хан Тервел (VIII в.) при Анхиалското поле през 708 г. и на хан Кардам (управлявал 777 г. – 802 г.) при карнобатската крепост Маркели през 792 г. утвърждават българската власт. По време на османската империя градът се развива като просветен и духовен център. През ХVІІІ в. пристанището на Бургас се превърща в най-голямото на юг от Стара планина. В началото на ХХ в. градът претърпява силно развитие и модернизиране и много бързо се превръща в търговско-индустриално средище и космополитен център. По това време в Бургас се създават над 150 индустриални предприятия. Свеж тласък на индустриализацията дават разширяването и модернизирането на пристанището, построяването на летище и нефтопреработвателен завод. След Съединението за няколко десетилетия градът и окръгът приемат голям брой бежанци. Градът нараства освен с българи, още с турци, гърци, италианци, арменци, евреи. По същото време градът и морето вдъхновяват художници, поети и писатели. Роденият и живял в Бургас Георги Баев (1924-2007 г.) е сред най-известните български маринисти. Петя Дубарова (1962-1979 г.) и Христо Фотев (1934-2002 г.) са сред поетите на Бургас, за които се говори с гордост и извън пределите на града.
Бургас е център на българската риболовна и рибопреработвателната промишленост. 80% от българския риболов се извършва от бургаски фирми. В ареала на бургаското пристанище са построени за тази цел едни от най-големите хладилни складове в България. През последните няколко години Бургас се утвърди като един от най-динамично развиващите се градове в България. Днешен Бургас е важен промишлен, търговски, транспортен, културен и туристически център. От 2009 г. насам градът заслужено си спечели няколко престижни титли: „Най-добър град за живеене в страната” (2010 г., 2012 г.), „Най-добър град за правене на бизнес” (2009 г.), „Най-зелен голям град в България” (2011 г.), първа награда за Принос в развитието на туризма в страната (2012 г.).