Стара Загора е град, разположен в Южна България и е един от основните икономически центрове в страната. Той е център на едноименните община, област и на регионалната асоциация на общините РАО Тракия. С население от 137 834 души по данни от преброяването към 31.12.2013 г. , Стара Загора е 6-ят по население град в страната.
Равнището на безработица в област Стара Загора остава по-ниско от средната за страната. По данни на Агенцията по заетостта безработицата през 2013 г. е била 10.25%. В област Стара Загора са регистрирани 62 хил. фирми.
Община Стара Загора е стратегически център в България и на Балканския полуостров. През територията на областта преминават магистрални и първокласни автомобилни пътища и железопътни линии. Пресичат се трасетата на три европейски транспортни коридора, които са най-използваните връзки между северната граница на България при р. Дунав и южната граница на страната с Гърция и Турция. Автомагистрала „Тракия“ осигурява удобна автомобилна връзка от София до Бургас и дава допълнителен стимул за развитие на бизнеса от региона.
През 8-хилядната история на града жителите му давали различни имена : Берое, Августа Траяна, Иринополис, Боруй, Верея, Ески Зара, Железник и Стара Загора. Историята на града започва преди 6-5 хиляди г. пр. н.е. , откогато датират неолитните жилища, запазени и до днес. За пръв път града попада в пределите на българската държава през 717г. при управлението на хан Тервел.
През 1372г. града е завладян от османците. По време на Османската империя той е водещ културен и икономически център. Ярка проява на революционните борби е Старозагорското въстание от 1875 г., ръководено от Колю Ганчев.
По време на Руско-Турската освободителна война Стара Загора е опожарена. През 1878г. в града пристига чешкият архитект Лубор Байер, който проектира модерната правоъгълна шахматна планировка, с която Стара Загора се гордее и до днес. На 5 октомври същата година е положен и първият камък за възстановяването и именно затова датата е обявена за празник на града. В региона на общината на 15 км северозападно от гр. Стара Загора се намират Старозагорските минерални бани (Лъджите) – известен балнеоложки курорт.
Област Стара Загора е на второ място в България по брутен вътрешен продукт на човек от населението. В годините на икономическа криза изпреварва по този показател област Варна и се нарежда непосредствено след област София. Данните за 2011 г. показват, че брутният вътрешен продукт на човек от населението за област Стара Загора е 10 067 лева.Очакванията са БВП за Стара Загора да нараства като номинална стойност през следващите години и през 2016 г. да достигне 12 хил. лева на човек от населението.
За област Стара Загора преките чуждестранни инвестиции в предприятията към края на 2012 г. достигат 669 млн. евро. Това е съществен ръст от 107 млн. евро спрямо година по-рано, когато инвестициите в нефинансовия сектор са в размер на 562 млн. евро. Огромната част от ПЧИ, направени в предприятията на област Стара Загора, е в сферата на енергетиката и съответно попада на територията на община Гълъбово (397 млн. евро).
Общо 255 са сключените договори за регион Стара Загора по оперативните програми на ЕС за периода 2007 – 2013 г. Общата стойност на проектите е в размер на 412.3 млн. лв. По данни на Одобрени са десет проекта за област Стара Загора по Публичната инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите“.