Град Видин има важно стратегическо местоположение, тъй като е първото голямо дунавско пристанище на страната в Западно-източна посока.
Най-ранните находки от град Видин са още от III век преди Христа. Развитието на града може да се проследи през останки от Античността, Средновековието, Османското владичество, Съвременността. Едно от най-запазените средновековни отбранителни съоръжения в България, крепостта “Баба Вида” е построена в края на X век върху останки от крепостните стени на античната Бонония. Крепостта е основната туристическа забележителност на града и е сред 100-те национални туристически обекта на БТС. Други важни исторически паметници са: музеите “Кръстата казарма” (1801 г.) и “Конака” (от втората половина на XVIII в.); джамията на Осман Пазвант Оглу, част от т.нар. “Ансамбъл на Пазвантоглу”, (от края на ХVIII – началото на ХIХ в.); мавзолеят на Антим I (от 1934 г.); Синагогата от (1894 г.), която е втората по-големина след тази в София и е паметник на културата с национално значение.
Към днешна дата се осигурява фериботната връзка „Видин – Калафат“, която позволява прехвърлянето на автомобилен транспорт. Значението на града нараства с пускането в експлоатация на моста на р. Дунав, свързващ България и Румъния, но към момента Видин е с най-влошени демографски, икономически и социални показатели от всички области в страната.
Девизът на град Видин е “На Дунава вечен страж“
Общинските проекти са насочени към подобряване на социалните услуги, техническата инфраструктура, човешките ресурси, трансграничното сътрудничество и регионалното развитие. Визията на ОПР на Община Видин 2014 – 2020 г. Гласи: “Община Видин, среда на устойчив растеж и обновена селищна инфраструктура, предоставяща равен достъп до обществено значими услуги, високо качество и стандарт на живот и социална сигурност на населението, съхранено и оползотворено културно-историческо наследство и околна среда за развитие на туризма, реализиран интермодален транспортен потенциал на трансгранично ниво”.
Най-голям дял от икономиката заема сектор услуги: 62. 71%, следван от аграрния сектор: 16.95% , а индустрията заема съответно : 14.41%.