Варна е град в Североизточна България, разположен по бреговете на Черно море и Варненското езеро и е административен център на едноименните община и област. По последни данни за броя на населението към 31.12.2013 г. НСИ изброява 335 819 души, което поставя Варна на трето място по големина в България. Нивото на безработицата сред градското население в края на 2013 г. е сравнително ниско – 16.6%. Варна е наследник на гръцката колония Одесос, носи между 20 декември 1949 г. и 20 октомври 1956 г. името Сталин. Според ранни писмени сведения Одесос (днешна Варна) е основан от изселници от малоазийския град Милет през втората четвърт на VI в. пр. Н.е. Това е периодът на т. нар. Велика Гръцка колонизация. Името на града (Odessos – селище, разположено на вода, „Воден“) не е гръцко, а е от един по-ранен езиков пласт, което подсказва, че тук навярно има и по-древно селище.
Днес заради историята и динамичното му настояще често го наричат „Морската столица на България”.
На територията на града са разположени 5 университета, 5 института и клонове на Българската академия на науките, множество колежи и специализирани професионални училища.
Център на един от най-известните световни балетни фестивали и на един от най-старите фестивали за класическа музика в България, Варна е град с реномирани драматичен и куклен театър, опера и филхармония.
Международен туризъм
До Варна функционират пет курортни комплекса с над 100 000 легла има плажове с обща дължина над 17 км; морска вода с добри рекреационни характеристики, отговарящи на Европейските норми; крайбрежни гори; мрежа от защитени територии; 4 яхтени пристанища. Съществуващите термоминерални ресурси и лечебна кал, създават възможности за развитие на целогодишен балнеоложки туризъм.
Икономиката на Варненския регион
Областта се нарежда на трето място в страната по показателя “вложени чуждестранни инвестиции по области на глава от населението”. Икономическият профил на Варненска област се характеризира със следните дялови пропорции: промишленост – 40%; транспорт – 25%; туризъм – 10%; търговия – 15% и строителство – 10%. Основните сектори характеризиращи структурата на икономиката са: пристанищни дейности, корабоплаване, кораборемонт, туризъм, химическа индустрия, машиностроене, текстилна индустрия, хранително-вкусова промишленост, мебелно производство, строителство и селско стопанство.
Малките и средни предприятия са предимно в сферата на услугите и тяхната роля в икономиката нараства. Преобладаваща част от регистрираните стопански субекти са реално функциониращи приблизително 90% от всички. Общ брой: 14 600.
Варненски проекти на стойност общо 51 млн. лв . се очаква да бъдат финансирани от правителството по програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите“ през 2014-2015 г. Най-голямата сума от 30 млн. лв. ще е за новата Съдебна палата на Варна, а 15 млн. лв. за проектирането на новия интермодален терминал на пристанище Варна. Близо 4,5 млн. лв. е финансирането за реконструкцията на Двореца на културата и спорта, а други 1,5 млн. лв. – за строителство на факултет по фармация на Медицински университет – Варна.