Град Шумен е разположен в централната част на Североизточна България в подножието на Шуменското поле в източната част от Дунавската равнина. Градът има ключово местоположение – през него се осъществява връзката между Дунав и Черно море по път I-2 Русе-Варна, Е-70.
Шумен заема централно място в културно-историческата карта на страната, тъй като представя богата колекция паметници от различни епохи. Градът е разположен в непосредствена близост до археологическите резервати “Плиска”, “Преслав” и “Мадара”. Символ на величието на Първата българска държава е релефът “Мадарския конник” (от VIII в.), включен в Списъка на културно-историческото наследство на Юнеско (1972 г.). Обекти от национално значение на територията на града са: втората по големина джамия на Балканския полуостров “Томбул джамия” (от времето на Османската империя, 1774 г.), която е единствената барокова джамия в България; църквите “Свети Три Светители” и “Свето Възкресение Господне”, както и къщите-музеи “Панчо Владигеров” и “Добри Войников.”
Девизът на града е: „Шумен безшумно твори“.
Четирите основни приоритета, заложени в ОПР Шумен за периода 2014 – 2020 година са:
1. Развитие на местната икономика и постигане на икономически растеж, основан на знанието и иновации чрез ефективно използване на ресурсите и привличане на инвестиции.
2. Подобряване качеството на жизнената среда, изграждане и възстановяване на техническата инфраструктура и околна среда на територията на община Шумен.
3. Развитие на човешките ресурси чрез инвестиции в образованието, културата, здравеопазването и социалните дейности.
4. Укрепване на институционалната среда в подкрепа на гражданите и бизнеса.
В икономически план индустрията заема дял от 31.8%, сектор услуги: 55.6%, а аграрният сектор заема 12.6%.