Русе е голям пристанищен град по поречието на река Дунав в Североизточна България и административен център на едноименните община Русе и област Русе. Разположен на 75 км от румънската столица Букурещ, градът е стратегически интермодален и логистичен център на страната. С население от 147 817 жители (НСИ 2013) е петият по големина град в България. Равнището на безработица за област Русе е 10,7%, (към м.март 2014 г.) при средно за страната е 12,2 на сто.
Близостта на река Дунав винаги е имала огромно значение за развитието на града още от древността до наши дни. Тук през І в. Н.е. е основан римският военен лагер-крепост, носещ името Сексагинта Пристис – „Пристанище на шейсетте кораба”. От ХVІ в. градът е познат с османското си име – Русчук. По време на османското владичество Русе е един от главните градове на Османската империя, което се отразява на икономическото му и културно развитие. Русе е пръв в много отношения – тук се построява първата железопътна гара в България, открива се модерна печатница, основава се вестник, градът е седалище и на множество консулства.
След 1878 г. Русе е най-големият град на Княжество България, икономиката му се развива много бързо и това се отразява на цялостния облик на града. Връзката, която градът осъществявал с Европа посредством река Дунав, благоприятствала за развитието му. Заради красивата си архитектура и вътрешното оформление на сградите, проектирани от италиански, австрийски, немски и български архитекти, Русе е наричан „малката Виена”.
Един от символите на града е Доходното здание – красива обществена сграда в центъра на Русе. Построена е през 1901-1902 г. и впечатлява с великолепната си фасада и седемте фигури на покрива. Други забележителности са Регионалният исторически музей, Музеят на градския бит, наричан още „Къщата на Калиопа“. Една от най-интересните забележителности на град Русе са останките на крепостта Сексагинта Приста. В Русе се намира и единственият в България Национален музей на транспорта, който се помещава в сградата на първата железопътна гара в България. На 20 км югозападно от града, на площ от 3408 хектара, е разположен красивият Природен парк „Русенски Лом”.
Особено благоприятно е транспортно- географското положение на града. Освен оживено товаропътническо пристанище, той е и граничен пропускателен пункт на шосейна и ж.п. връзки на България с цяла Източна Европа и части от Централна Европа.
Доминиращи отрасли в русенската промишленост са машиностроенето и металообработването (40% от целия обем), следвани от химическата, хранително- вкусовата и текстилната промишленост.
Русе е най-голямото българско пристанище на Дунав първо по внос, износ и пътнически трафик. Той е седалище на параходство Българско речно плаване, което обслужва три пътнически линии Русе-Видин-Русе; Русе-Свищов-Русе; Русе-Силистра-Русе. Тези линии имат деветнадесет пристанища. Голям товарен, пътнически и туристически поток преминава по моста на Дружбата, построен между Русе и Гюргево.